poniedziałek, 19 marca 2012

WiosnaZamawiam wiosnę!
Rokrocznie z uporem mamuta myślę sobie, że przecież przyjdzie, że jeszcze nigdy nie zawiodła, że idiotyzmem jest twierdzić, że trzeba jej pomóc (topiąc Marzankę) bo przecież zawsze nadchodzi!
A jednak, zupełnie irracjonalnie, co roku odczuwam, (i dokładnie to wiem, że nie tylko ja), jakiś rodzaj lęku.
To byłoby zrozumiałe u Maminka, który obudził się z zimowego snu i nie dowierzał Too -Tiki, że słońce wróci, bo tam, w krajach północy zima to też noc polarna, a on zawsze ją przesypiał. U nas na szczęście nie ma nocy po całości i mamy je, znaczy słonko, cały czas, choć bywa tak schowane pod gęstą powłoką chmur, jakby się zakopało w pierzynach i nie chciało mu się wcale wstać.
Bywają jednak piękne zimowe dni, skąpane w promieniach słońca zapraszające śnieżną bielą i błękitem nieba na spacery, narty, sanki czy choćby rzucanie patyka psu.
Jednak jak pięknie i zimowo by nie było, w okolicach marca odczuwam mrowienie w dłoniach. Nazywam to Ogrodniczy Świr i wiem, że od mrowienia się zaczyna.
Potem są zaczepki. Mój wzrok zaczepia wszystko, co jest związane z ogrodem - w centrum handlowym, do którego poszłam po blezer i kalosze, skręcam do sklepu z działem ogrodniczym i staję przed dopiero co wyłożonymi cebulami, nasionami, kłączami jak zaczarowana. Nie jestem w stanie się opanować i sięgam po kłącza host, po szachownicę ( tej nie mam, o! Jaka ładna!), myślę czy wziąć czerwone kalle czy żółte, bo białych nie ma, a białe są najpiękniejsze. Masa nasion (pietruszka papryka, pomidory, pasternak te są na „P” a jeszcze szczypiorek, i inne?) i już lądują w koszyku. Poleżą! Ale będą pod ręką jak tylko przyjdzie TEN DZIEŃ.
Na zewnątrz jak w garncu, zwodnicze ciepełko, roztopy i śnieżne, spóźnione zadymki zaplatają się jak chałka i jeszcze absolutnie nie pora na ogród, a ja już się kręcę, szukam miejsca na ustawienie doniczek z kiełkującymi nasionami. Niechaj wschodzą!
Planuję, myślę i właściwie nic innego mnie nie interesuje!
Cała czekam, a to czekanie uprzyjemniam sobie oglądając filmy z Geoeffem Hamiltonem, uroczym panem (wiek średni) od ogródków. Zupełnie naturalnie i lekko opowiada i pokazuje jak urządza swój mały ogród, i wszystko bez obowiązującego GLAMOUR! Ma stare wiaderko, i buty i brudne buty bo sam skopuje ziemię, i zużytą konewkę. Za to jest przesympatyczny i …bardzo mi było przykro, gdy zbyt młodo zmarł.
Oglądam też Jamie’go Oliwera pokazującego co z własnego ogródka można upiec, grillować i aż mi ślinka cieknie na widok warzyw z rusztu z czosnkiem i oliwą a to wszystko na świeżym powietrzu.
Czekam cierpliwie, ale tymi filmami wywołuję, przywołuję, zamawiam wiosnę.
Do mnie przyjdzie pierwszymi kwiatkami, które wsadziłam do ziemi jesienią – krokusami a potem narcyzami, żonkilami, tulipanami, irysami, czosnkiem ozdobnym, szafirkami, i delikatną szachownicą kostkową (Fritilaria meleagric L.).
I mimo wszystko – zdziwię się, a potem ogromnie ucieszę! Geoff Hamilton

2 komentarze:

 1. ĆWICZĘ ;Lilkę;;i.............nie wiem gdzie mam napisać;) hihihi trafiłam tutaj:)
  Wszystko fajnie:)Ale dlaczego i w ;;Domu nad rozlewiskiem;; i w ;;Lilce;; panie choc opuszczone mają jednak.......od czego się odbić?:)
  A gdzie historia o kurze domowej która też czuje.......myśli:) ihihihi myśli a nie tylko ogląda seriale wenezuelskie:) i...........nie może odejśc bo...........całe życie to dom dzieciaki hafty,sweterki robione na drutach i inne takie.............bo to co kończyła to teraz prehistoria i dinozaury..........
  Napisze Pani .........czy ja mam to zrobić/;)

  OdpowiedzUsuń
 2. no jak już dopadłam .........choć nie wiem jak :) bo jestem upośledzona technicznie:) hihihii to może podpowiem ,że............wszystkie czytamy:) uśmiechamy się.......albo śmiejemy;)
  Wszystkie mówimy ............przeczytaj -fajne .........ale...........to nie o nas:(
  Bo która ...mogłaby postawić dom rączkami Górali?
  albo .........rozhuśtać interes nad............Rozlewiskiem?
  Albo nie martwić się odejściem męża?
  Żyję o półkę niżej ..........tak to wygląda:)
  Ale takich jest .............oj oj :)
  I może to będzie dopiero hicior?
  Mam dzisiaj zły dzień:(
  Taki jakich wiele.......
  może dlatego ,piszę?
  i pewnie nie będę wiedziała jak tu trafić ponownie:) hihi
  Wierzę ,że Pani to przeczyta:)
  W końcu to blog:)
  Może warto się zastanowić?
  Zawsze piszę i mówię to co myślę i ..............często wychodzi mi to bokiem:)
  Trudno:)
  anastazja-stroow@wp.pl
  :)

  OdpowiedzUsuń